بررسی و تخمین هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی

هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی

آیا می‌دانید هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی چقدر است؟! یکی از مهمترین فاکتورها برای موفقیت در زمینه‌ی راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی، توجه به برآورد هزینه، درآمد و … می‌باشد. بسیاری از افراد موفق در این زمینه، با برآورد هزینه‌ی راه اندازی، درآمد و سود قابل توجه آن برای راه‌اندازی این نیروگاه اقدام می‌نمایند.

برای اینکه بتوانید به نتایج قابل توجهی در زمینه برآورد هزینه راه اندازی این نیروگاه دست یابید، باید به موارد مهمی توجه کنید. کاهش و یا افزایش هزینه راه اندازی این نیروگاه به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد. در نظر داشته باشید که از نیروگاه‌های خورشیدی که از ظرفیتی کمتر از  100 کیلووات برخوردار هستند به عنوان نیروگاه‌های خورشیدی خانگی یاد می‌شود. این درحالی است که 1 مگاوات برابر با 1000 کیلووات است. بنابراین در این نیروگاه‌ها شاهد مقیاس بزرگتری از تولید انرژی خواهیم بود.

بررسی هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی:

بررسی هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی این امکان را برای مخاطبین فراهم می‌کند که بتوانند به مزایایی فوق‌العاده راه‌اندازی این انرژی دست یابند. انرژی خورشیدی از انرژی‌های پاک به شمار می‌رود که با قابلیت تجدید پذیری، به عنوان بهترین منبع انرژی شناخته شده است. کشور ما به جهت برخورداری از شرایط اقلیمی مطلوب، گزینه‌ی مناسبی برای بهره برداری از این انرژی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر بخواهیم به یکی از سرمایه گذاری‌های سودده و موفق اشاره کنیم، قطعا می‌توان از این تولید انرژی یاد کرد.

توجیه اقتصادی راه اندازی نیروگاه خورشیدی:

یکی از موارد بسیار مهم که بسیاری از مخاطبین را برای بررسی هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی ترغیب می‌کند، توجه اقتصادی این طرح است. اولین و مهمترین سوالی که ذهن بسیاری از سرمایه گذاران را درگیر می‌کند، توجه اقتصادی راه اندازی نیروگاه خورشیدی است. بسیاری از اقتصاددانان  افراد ذیصلاح با ذکر دلیل و منطق، توجیهی بودن این طرح را اثبات کرده‌اند.

همانطور که می‌دانید کشور ما از جمله کشورهایی است که از پتانسیل تابش خورشید بسیار مطلوبی برخوردار می‌باشد. در کشور ما می‌توان در حدود 300 روز شاهد تابش نور خورشید بود. این امر ایده‌آل بودن طرح راه اندازی نیروگاه خورشیدی در کشور را پشتیبانی می‌کند.

هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی

المان‌های موثر بر روی هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی:

عوامل مختلف زیادی بر روی هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی تاثیرگذار هستند. در عصر حاضر می‌توان شاهد احداث بسیاری از نیروگاه‌های کوچک و بزرگ (از 5 کیلووات الی 5 مگاوات) بود.

 • ظرفیت نیروگاه
 • نوع نیروگاه
 • برند تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه

و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند بر روی هزینه‌ی راه اندازی آن موثر باشند. در صورتی که بخواهیم به یک برآورد کلی از میزان سرمایه گذاری در این زمینه اشاره کنیم، می‌توان به سرمایه‌ای بین 160 میلیون الی 50 میلیارد اشاره کرد. در کنار این موارد توجه به ملک مورد نظر، نوع قراردادهای تضمینی و مواردی از این قبیل نیز می‌توانند بر روی راه اندازی این نیروگاه موثر باشند.

سالانه می‌توان شاهد نوسانات قابل توجهی در هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1مگاواتی بود. نوسانات ارز و تورم قابل توجه در کشور، می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی هزینه راه اندازی این نیروگاه داشته باشد. هزینه‌ی تجهیزات از جمله مواردی است که تاثیر مستقیمی بر روی کاهش و یا افزایش هزینه راه اندازی نیروگاه دارد.

خرید تجهیزات برای نیروگاه خورشیدی:

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار بر روی هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی توجه به هزینه‌ی خرید تجهیزات است. از جمله تجهیزاتی که برای راه اندازی این نیروگاه مورد نیاز هستند، عبارتند از:

 • تابلو برق
 • کانکتور خورشیدی
 • اینورتر
 • پنل خورشیدی
 • پایه پنل
 • فیوزهای AC/DC
 • منبع تغذیه سوئیچینگ
 • تجهیزات چاه ارت

و بسیاری از موارد دیگر. با بررسی هزینه‌ی تجهیزات و بسیاری از موارد موثر دیگر بر روی هزینه‌ی راه اندازی این نیروگاه، می‌توان به سودده بودن آن نیز پی برد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای در این زمینه نیز استفاده کنید.

پیام بگذارید